Filtoclear 90000
Filtoclear 90000
Filtoclear 90000
Filtoclear 90000
Filtoclear 90000
Filtoclear 90000
Filtoclear 90000
Filtoclear 90000
Filtoclear 90000
Filtoclear 90000
Filtoclear 90000
Filtoclear 90000
Filtoclear 90000
Filtoclear 90000
FiltoClear 90000
2 800,00 €

Tehokas ja helppohoitoinen painesuodatin.

Koodi
O96897
Kategoria

Tehokas painesuodatin, jossa on sisäänrakennettu UV-C!

FiltoClear on sarja painesuodattimia, jotka yksinkertaistavat lammen huoltoa. Neljän erikokoisen huokossuodattimen ansiosta saat hyvän pohjan roskien keräämiselle ja hyödylliset bakteerit saavat hyvän kasvualustan. Vesi voi jatkaa nousuaan suodattimen jälkeen jopa kahden metrin korkeuteen. Täydellinen valinta esimerkiksi silloin, kun haluat saada veden vesiputouksen alkuun. Tässä suodattimessa on kaksi sisääntuloa ja kaksi lähtöä 50 mm:n letkulle, mikä antaa sinulle mahdollisuuden liittää kaksi pumppua, mikä sopii täydellisesti hyvän kierron saavuttamiseen suurissa lammikoissa. Kahden ulostulon ansiosta voit lähettää veden eri paikkoihin, esimerkiksi yhden letkun vesiputoukselle ja yhden suoraan lampeen. Jos et halua käyttää molempia sisääntuloja tai ulostuloja, suodattimessa on kansi niiden sulkemiseksi. UV-C-lampun vaihtaminen on helppoa, koska lamppu ja virtalähde voidaan irrottaa sammuttamatta suodattimen pumppua. Kvartsilasi pysyy paikallaan. Puhdistuksen yhteydessä mutteria käännetään ja lasi voidaan irrottaa. Muista sammuttaa pumppu kvartsilasia puhdistettaessa. Suodattimen pohjaan voidaan asentaa hana, jotta koko suodatin on helppo tyhjentää syksyllä.

Kuinka suodatin toimii?

Ulkoinen pumppu (ei sisälly toimitukseen) työntää veden suodatinmateriaalin läpi, joka koostuu useista eri huokosista koostuvista vaahtomuovisienistä. Hienoissa sienissä viihtyvät vähän happea tarvitsevat bakteerit, jotka hajottavat nitraatteja, jotka muodostuvat tavalliseksi typpikaasuksi. Tämä ehkäisee leviä, jotka tarvitsevat nitraattia ravinnokseen. Karkeissa sienissä viihtyvät happea vaativammat bakteerit, jotka hajottavat myrkyllistä nitraattia, joka on muuten vaarallista kaloille. Vesi palaa sitten takaisin lampeen poistoaukon kautta.
Puhdistus tapahtuu kääntämällä kannen nuppia, ja vesi valuu sitten erillisen viemärin kautta ulos. Suodatin on jaettu neljään kakkupalaan, jotka voidaan puhdistaa kahvan avulla. Napsauta kahvaa puhdistettavasta kohdasta ja vedä sitä sitten ylös ja alas, kunnes ulos tuleva vesi on kirkasta. On tärkeää puhdistaa kaikki suodattimet samanaikaisesti.

Suodattimen edut ja kapasiteetti:

Suodatinsienien eri tiheydet. Helppo puhdistaa kahvan avulla. Sisäänrakennettu 120 W (2 × 60 W) UV-C kelluvia leviä ja bakteereja vastaan. Suurin virtaus suodattimen läpi 23 000 litraa/tunti. Kaksi sisääntuloa ja kaksi ulostuloa

Asennus tulee aina tehdä vikavirtasuojakytkimen yläpuolelle.

Sijainti: Maalla, vähintään kahden metrin päässä lammesta (sähköturvallisuusmääräys)

Sisäänrakennettu UVC: Kyllä, 120 W

Jännite: 230 V

Muuntaja: Ei, toimii suoraan 230 V:lla

Virtajohdon pituus: 5 m

Suodatinkotelon mitat (K×L×P)/(K×∅): 96 cm, 67 cm

Tuloliitäntä: 2 kpl 50 mm:n letkulle

Lähtöliitäntä: 2 kpl 50 mm:n letkulle

Lähtöliitäntä: Liitäntä 50 mm:lle

Suurin virtaus suodattimen läpi: 23 000 litraa/tunti

Minimivirtaus suodattimen läpi: 10 500 litraa/tunti

Suodatinmateriaali: Suodatinmatot, joissa on eri huokoskokoja

Vedenpuhdistuskapasiteetti ilman kaloja (m³): 90

Vedenpuhdistuskapasiteetti pienellä määrällä kaloja (enintään 50 cm kalaa 1000 litrassa vettä, ei koikarppeja) (m³): 45

Vedenpuhdistuskapasiteetti (paljon kaloja, koikarppeja) (m³): 22

UVC-lampun käyttöikä: 8000–9000 tuntia = noin 1–1½ kesää